Opis
Uvod u historiju odnosa islama i Zapada
U svome velikom romanu Josip i njegova braća (u “Jakovljevim povijestima”) Thomas Mann veli “Dubok je zdenac prošlosti. Možda bi ga zapravo trebalo nazvati bezdanom?” Na mnoge načine i knjiga Ibrahima Kalina naslovljena sugestivnim riječima: Ja, onaj drugi i drukčiji svijet – Uvod u historiju odnosa islama i Zapada oslovljava mnoge “duboke zdence” prošlosti, povijesne nepregledi, geografska prostranstva, ljudske sudbine, mnoge razmjene rata i mira, kulturne prinose i civilizacijske utjecaje. Kad je posrijedi ova obimna knjiga, dolično je reći da je njezina opća tema našla svoga autora, ali je i kompetentni autor našao svoju temu. Turčin Ibrahim Kalin poznat je u američkim, evropskim i turskim krugovima kao intelektualac koji se upućeno bavi obradom kulturnih, filozofijskih civilizacijskih, religijskih i geopolitičkih odnosa Istoka i Zapada.
– Enes Karić
“Veoma je interesantno ovo što je Ibrahim Kalın napisao o odnosima između Evrope i islama počev od vremena brzog širenja islama, a posebno ono što je napisao o poziciji Turaka muslimana naspram Evrope. Knjiga posjeduje široku bazu podataka. Ovo je rad koji pored izvora o osmanskom periodu i o savremenoj Turskoj na zapadnim jezicima, u jednoj obimnoj mjeri koristi i prijevode anglosaksonske i francuske literature. Kalın zna da prilikom svake teze siđe do najsuptilnijih detalja i da ih bez problema predstavi po redu. Knjiga od skoro sedam stotina strana jeste nešto što se može pročitati sa velikom pažnjom i bez zamaranja.”
– Ilber Ortaylı, historičar
“Istok više nije Istok, niti je Zapad više Zapad. Ovo se dvoje mogu objediniti! Ako još uvijek ima onih koji se interesiraju za Istok-Zapad iz Kiplingove i Safi ne imaginacije, neka čitaju Ibrahima Kalina: ovo je jedno tečno djelo koje tjera na razmišljanje.”
– Mustafa Özel, Istanbul Sehir Üniversitesi
Recenzije
Još nema recenzija.